Evlenmeden İngiltere’ye yerleşebilir miyim?

Okunma sayısı: 5966
Güncellenme Tarihi:
Evlenmeden İngiltere’ye yerleşebilir miyim?

İngiltere'ye yerleşmek ve kalıcı olarak yaşamak için, uygun bir vize almak gereklidir. Bu vize türleri arasında eş veya nişanlı vizesi, aile üyesi vizesi, öğrenci vizesi, çalışma vizesi gibi çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Evlenmeden İngiltere'ye yerleşebilmeniz için eş veya nişanlı vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

İngiltere'ye gelmeden önce evlenmek istiyorsanız, nişanlı vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Ancak, bu vize türü için belirli şartların karşılanması gerekmektedir. Başvuru sahibi ve sponsor arasında gerçek bir ilişki olması ve bu ilişkinin resmi olarak nişanlandıklarını gösteren belgeler sunulması gerekmektedir. Eğer evlenmeden önce İngiltere'ye gitmek istiyorsanız, ziyaretçi vizesi almanız gerekebilir. Ancak, bu vize türü sadece kısa süreli ziyaretler için geçerlidir ve İngiltere'de kalıcı olarak yaşamak için uygun bir seçenek değildir.

Nişanlınız ya da evli olmadığınız partneriniz, İngiliz vatandaşı veya İngiltere’de sürekli oturumu olan bir kişi (Indefinite Leave to Remain) ise İngiltere Yerleşim Vizesi’ne başvuru yapabilirsiniz. Evli olmadığınız partneriniz İngiltere'de İngiliz vatandaşı veya süresiz oturum sahibi olarak bulunuyorsa İngiltere'ye yerleşim amacıyla Evli Olmayan Partnerler için Yerleşim vizesi başvurusu yaparak gitme hakkınız bulunuyor.

Evli olmayan partnerlerin İngiltere Yerleşim Vizesi başvurusu yapabilmesi için vize başvurusu yapmadan önce en az 2 yıl beraber yaşamış olmaları şartı arandığı hususuna dikkat edilmelidir. Hangi ülkede beraber yaşadıkları önemli değildir. Burada önemli olan noktalar, vize başvurusu veya başka herhangi bir nedenle 3 aydan fazla ayrı yaşamıyor olmaları ve İngiliz vatandaşı veya sürekli oturum sahibi olan partnerin İngiltere’de yerleşik olmasıdır.

İngiltere Evli Olmayan Partner Vizesi'nde vizeyi aldıktan sonra evlenme mecburiyeti bulunmamaktadır. Ancak evlenmenizin önünde bir engel bulunmadığını da unutmayınız. Eğer vizeyi aldıktan sonraki 6 ay içinde evlenmek gibi bir düşünceniz varsa Nişanlı Yerleşim Vizesine de başvuru yapabilirsiniz. Nişanlı Çiftler İçin İngiltere Evlilik Vizesi ise, İngiliz Vatandaşlığı veya Süresiz Oturum İzni'ne sahip kişilerin nişanlıları için başvuru yapılabilen ve bu vizeyle 6 aya kadar İngiltere'de kalınabilen bir İngiltere yerleşim vizesi türüdür.

Nişanlı çiftler, İngiltere’ye Nişanlı Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesi ile gitmek istediklerinde kendilerine verilen geçici vize 6 ay geçerli olacaktır. Eğer nişanlı çiftler, bu 6 aylık geçici vize süresi içerisinde evlendiklerini veya yasal beraberlik kayıtlarını yaptırdıklarını belgelerle (evlilik cüzdanı/sertifikası veya yasal birliktelik sertifikası) ispat ederlerse vizeleri için uzatma başvurusunda bulunabilecektirler.

Bu vize süresi uzatıldıktan sonraki 5 yılın sonunda Türkiye'den gelen eş de süresiz oturum hakkına başvurabilmektedir. Nişanlılık/Yasal Partnerlik, evlilikte olduğu üzere Evlilik Cüzdanı gibi yasal bir belgeyle ispatlanabilen birliktelikler değildir. Bu nedenle çiftin durumlarını birtakım belgelerle ispatlamaları gerekmektedir. Bu bağlamda profesyonel danışmanlık hizmeti almak oldukça önem taşımaktadır.

Her iki vizeye başvuru yapabilmek için de 18 yaşından büyük olma şartı aranmaktadır. Ayrıca yine ikisi için de çiftin İngiltere'de kalacağı evin büyüklüğünün ve şartlarının bir ailenin yaşayabileceği ve belediyenin de kabul ettiği standartlara uygun olması şartı aranmaktadır.

Evin kira veya satın alınmış olması önemli olmamakla beraber, önemli olan evin bir ailenin yaşayabileceği şartlarda olmasıdır. Bu vize türüyle İngiltere'ye gittiğinizde belirli sürelerde çalışabilir, eğitim alabilirsiniz. İngiltere'de eğitim ile ilgili olarak detaylı bilgiyi İngiltere yurt dışı eğitim uzmanlarından alabilirsiniz. 

Nişanlılar için İngiltere Yerleşim Vizesi ve Evli Olmayan Partner Vizesi başvuruları, titizlikle hazırlanması gereken dosyalardır. Bu nedenle profesyonel danışmanlık alarak hazırlanan dosya vize alma şansınızı yükseltecektir. Bu İngiltere Yerleşim Vizesi türleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve dosyanızı İngiltere Göçmenlik Hukuku konusunda uzman danışmanlarımızla birlikte hazırlamak için İngiltere Evlilik Vizesi Danışma Hattı vasıtasıyla firmamızla iletişme geçebilirsiniz.