İngiltere Evlilik Vizesi için İngilizce Yeterliliği

Okunma sayısı: 5011
Güncellenme Tarihi:
İngiltere Evlilik Vizesi için İngilizce Yeterliliği

İngiltere Evlilik Vizesi için İngilizce Yeterliliği Genel Bilgiler

İngiltere Evlilik Vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin, İngilizce yeterliliği belgesi sunmaları gerekmektedir. Bu belge, İngilizce dilinde konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerilerinin seviyesini göstermektedir.

İngiltere evlilik vizesi evli çiftleri Birleşik Krallık'ta bir araya getirme amaçlı bir vizedir. Dolayısıyla eğitim veya akademik amaçlı değildir. İngiltere Evlilik Vizesi için İngilizce Yeterliliği ile İngiltere'ye gittiğinizde yaşamınızı idame ettirebilecek kadar İngilizce bilmeniz gereklidir. Bunun için IELTS Life Skills sınavına girerek belirli bir seviyede İngilizceniz olduğunu kanıtlamalısınız. 

IELTS LIFE SKILLS sınavı İngiltere Evlilik Vizesi kapsamında olan İngiltere Evlilik Vizesi gibi İngiltere vizesi türleri için hazırlanmış bir İngilizce sınavıdır. IELTS LIFE SKILLS ne akademik IELTS sınavıdır ne de genel IELTS sınavıdır, ikisinden de farklı olan bir sınavdır ve sadece 2 bölümden oluşur. Bu sınavda sizden günlük ihtiyaçlarınızı basit bir şekilde dile getirme, basit cümleleri anlayabilme, kendinizi tanıtma, kimleri tanıdığınızı açıklayabilme, nerede ikamet ettiğinizi söyleyebilme gibi beceriler talep edilir. Bu sınav yaklaşık 16-18 dakika sürmektedir. Konuşma ve dinleme bölümleri aynı zamanda peş peşe yapılır. A1 seviyesinde geçmeniz gereken bu sınavdaki İngilizce bilginize zaten Birleşik Krallık'a gittiğinizde de ihtiyacınız olacaktır.

Konuşma ve dinleme bölümlerinden oluşan IELTS LIFE SKILLS sınavını 18-65 yaş aralığındaysanız ve herhangi bir psikolojik rahatsızlığınız yoksa İngiltere Evlilik Vizesi başvuruları için geçmek zorundasınız. Test sonuç belgesi sınavdan sonra yaklaşık 1 hafta içerisinde adaylara ulaştırılır. Vize başvurunuzu buna göre ayarlayınız.

İngiltere'ye evlilik vizesi ile gitmek isteyen bireyler, gerekli şartlarını sağladığından emin olarak başarılı bir başvuru yapması sonrasında vize sahibi olması halinde İngiltere'ye bu vizenin verdiği hak ve yükümlülükleri taşıyarak gidebilecektir. İngiltere'de belirli saatlerde çalışma hakkı ve eğitim hakkınız olacaktır.

İngiltere Evlilik Vizesi başvurusuyla ilgili en çok sorulan İngilizce yeterliliği ile ilgili sorular:

  1. İngilizce yeterliliğimi nasıl kanıtlayabilirim?

Başvuru sahipleri, İngilizce yeterliliğini kanıtlamak için İngiltere hükümeti tarafından tanınan bir dil sınavı olan IELTS sınavına girebilirler. Ayrıca, başvuru sahibinin İngiltere'de bir üniversitede İngilizce eğitimi aldığını veya İngilizce öğretmeni olduğunu kanıtlaması durumunda İngilizce yeterliliği gereksinimi muaf tutulabilir.

  1. İngilizce yeterliliğini kanıtlayamayanlar ne yapabilir?

Başvuru sahibi, İngilizce yeterliliği gereksinimini karşılayamıyorsa, İngiltere'deki bir İngilizce dil okuluna kaydolabilir ve dil öğrenimi sürecini tamamladıktan sonra sınava girerek İngilizce yeterliliğini kanıtlayabilir.

  1. İngilizce yeterliliği gereksiniminden muaf olanlar kimlerdir?

İngilizce yeterliliği gereksiniminden muaf olanlar şunları içerebilir:

  • İngiltere'de doğup büyüyenler
  • İngiltere'deki bir üniversitede İngilizce eğitimi almış olanlar
  • İngilizce öğretmenleri
  • Başvuru sahibinin İngiltere'de yaşayan ailesi varsa ve başvuru sahibi ile iletişimlerini İngilizce yürütebiliyorlarsa.
  1. İngilizce yeterliliği gereksinimi olmadan İngiltere Evlilik Vizesi alabilir miyim?

Hayır, İngilizce yeterliliği gereksinimi İngiltere Evlilik Vizesi için zorunludur ve başvuru sahibi bu gereksinimi karşılamak zorundadır. Ancak, yukarıda belirtilen muafiyet koşullarını karşılayanlar İngilizce yeterliliği gereksinimi olmadan vize alabilirler.

İngiltere Evlilik Vizesi sahibi olarak değil de doğrudan eğitim amacıyla İngiltere'ye gitmek isteyen bireylerin başvurması gereken eğitim uzmanları her türlü bilgi ve danışmanlığı başvuru sahiplerine sağlayabilecektir. İngiltere evlilik birleşimi gibi yerleşim amaçlı vizeler de dahil olmak üzere diğer her çeşit İngiltere vizesi için lütfen İngiltere Vizesi Başvurusu Hattı iletişim bilgileri için sitemizi ziyaret ediniz.