İngiltere Evlilik Vizesi

Okunma sayısı: 947
Güncellenme Tarihi:
İngiltere Evlilik Vizesi

İngiltere evlilik vizesi, bir yabancı uyruklunun İngiliz vatandaşı veya İngiltere'de ikamet eden bir kişiyle evlenerek İngiltere'ye yerleşmek istediği durumlarda başvurabileceği bir vize türüdür. Bu vize, evlilik öncesinde başvurulduğu takdirde, nişanlılık vizesi olarak da adlandırılır. Başvuru sahibinin evlilikten önce İngiltere'de bulunması gerekiyorsa, nişanlılık vizesi alarak İngiltere'ye seyahat edebilir. Ancak, evlilik için İngiltere'ye girmeden önce İngiltere evlilik vizesi başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

İngiltere evlilik vizesi başvurusu için, başvuru sahibi ve İngiliz eşi veya İngiltere'de ikamet eden eşi arasında bir ilişki olduğunu ve gerçek bir evlilik yapacaklarını kanıtlamak gerekmektedir. Başvuru süreci oldukça karmaşık olabilir ve birçok belge gerektirebilir, bu nedenle başvuru sahibinin başvurmadan önce detaylı bir araştırma yapması ve gerekli tüm belgeleri toplaması önemlidir. Başvuru süreci başarılı olursa, İngiltere evlilik vizesi sahibi, İngiltere'ye giriş yapabilir ve vize süresi boyunca çalışma ve eğitim dahil olmak üzere İngiltere'de yaşamaya hak kazanır.

İngiltere Evlilik Vizesi Başvuru Şartları

Bu vizeyi alabilmek için uyulması gereken bazı şartlar vardır:

 • Her iki birey de 18 yaş üzerinde olmalı ve resmi olarak evlenmiş olmalılar.

 • Çiftin eş olarak beraber yaşama niyetinde olmaları,

 • Her iki tarafında İngiltere’de günlük yaşamlarını idare edebilecek kadar İngilizce bilgisine sahip olması lazım.

 • Herhangi bir devlet yardımı almadan çiftin kendilerini geçindirebilecekleri kanıtlanmalıdır.

 • Çiftin beraber yaşayacağı evin yine devlet yardımı olmadan uygun koşullarda olması

 • Evli ve çocuk sahibi olmayan çiftlerin “financialrequirement” denilen finansal şartlar karşılamaları gerekir.

İngiltere Evlilik Vizesi Başvuru İşlemleri

İngiltere icin Evlilik Vizesi başvuru prosedürleri oldukça zor ve karmaşık yapıdadır. Bu sebeple prosedürler ve başvuru işlemleri hususunda bir uzmanla görüşülmesi büyük önem arz etmektedir. İngiltere’de Evlilik Vizesi ile oturum almak için uygulanması gereken belirli prosedürler ve şartlar mevcuttur.Bu prosedürlerin hemen başında İngiltere’ye yapacağınız seyahat amacınızın vize türüne uygun olması gelmektedir. Vize türünüzü uzman danışmanlarımızla birlikte doğru şekilde seçerek vize işlemlerinde vize reddi sebeplerinden birini bertaraf etmiş olursunuz.

Evlilik Vizesi başvuruları İngiltere vize türleri içerisinde olumlu sonuç alınması en zor vizelerden biri olarak söylenebilir.Bu sebeple, vize türünün seçilerek vize başvuru harcının yatırılmasından sonra başvuru evraklarının eksiksiz ve doğru şekilde başvuru dosyasına koyulması gereklidir. İngiltere icin Evlilik Vizesi başvuru evraklarına örnek olarak; evlilik cüzdanı, varsa çocuklarının 21 yaşından küçük olması, İngilizce dil bilgisinin IELTS Life Skills ile ispatlanabiliyor olması vb. verilebilir. İngiltere Evlilik Vizesi ile ilgili detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere Evlilik Vizesi Başvuru Süreci

İngiltere Evlilik Vizesi almak için aşağıdaki adımlar izlenmelidir:

 • Şartları Karşılayın: İngiltere evlilik vizesi için gereken şartları karşılamalısınız. Bu şartlar arasında, İngiltere'de bir İngiliz vatandaşı veya yerleşik kişiyle evlenmek, yeterli İngilizce dil yeterliliği, yeterli gelir seviyesi ve sağlık kontrolü bulunmaktadır.

 • Başvuru Formunu Doldurun: İngiltere Evlilik Vizesi başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu formu İngiltere'nin resmi web sitesinden veya bulunduğunuz ülkedeki İngiltere Konsolosluğundan temin edebilirsiniz.

 • Gerekli Belgeleri Hazırlayın: İngiltere evlilik vizesi için gereken belgeler arasında pasaport, doğum belgesi, evlilik veya nişan belgesi, sponsorun gelir kanıtı, sağlık kontrolü belgesi ve İngilizce dil yeterlilik belgesi yer alır. Tüm belgelerin orijinali veya onaylı kopyaları sunulmalıdır.

 • Başvurunuzu Yapın: Başvurunuzu tamamladıktan sonra, İngiltere Konsolosluğu veya İngiltere'nin resmi web sitesi aracılığıyla başvurunuzu yapabilirsiniz.

 • Bekleyin: Başvurunuzun sonucunu öğrenmek için birkaç hafta beklemeniz gerekebilir. İngiltere Konsolosluğu sizinle iletişime geçebilir ve ek belge veya bilgi isteyebilir.

 • Vizeyi Alın: Başvurunuz kabul edildiği takdirde, İngiltere Evlilik Vizesi'ni alabilirsiniz. Vizeniz, belirli bir süre boyunca geçerli olacaktır ve bu süre boyunca İngiltere'ye seyahat edebilir ve burada yaşayabilirsiniz.

İngiltere Evlilik Vizesi Harcı / Ücreti

İngiltere Evlilik Vizesi ücreti her yıl 5 Nisan’da mali yılın bitiminde değiştirilmektedir. İngiltere Evlilik Vizesi ücreti her yıl dolar kurundaki değişikliklere göre İngiliz makamlarınca değiştirilmektedir. Her yıl mali yılın bitiminde vize türüne ve vize süresine göre değiştirilen İngiltere Evlilik Vizesi ücreti hakkında güncel fiyat bilgisine sahip olmak isteyen bireyler genellikle internette çeşitli sitelerde araştırma yapmaktadır.Ancak güncel, doğru ve eksiksiz bilgiler içerip içermediğinden şüphe edilmesi gereken blog, sözlük, forum gibi sayfalardan edinilen bilgilerle yapılacak olan vize başvurularının vize reddi ile karşılaşma ihtimalleri artırılmış olacağı unutulmamalıdır. İngiltere vize türleri ile ilgili araştırma yapan, kafasında soru işaretleri bulunan, Brexit sonrası İngiltere vize başvurularının değişip değişmeyeceğini merak eden bireyler, alanında uzmanlaşmış danışmanlarımızdan tüm merak ettiklerinin yanıtlarını alabileceklerdir.

İngiltere Evlilik Vizesi Gerekli Belgeler

İngiltere Evlilik Vizesi gerekli belgeler listesi oldukça karmaşık yapıdadır. Yerleşim/Evlilik Vizesi ile İngiltere’de sürekli oturum sahibi olarak veya İngiltere vatandaşı olarak bulunan eşinin yanına taşınmak isteyen bireylerin ispatlaması gereken belirli koşullar bulunmaktadır. Bu şartlar, Yerleşim/Evlilik Vizesi türlerinden biri olan Evli Çiftler için Yerleşim Vizesi için şöyle örneklendirilebilir;

 • Çiftlerin evli olduğunu kanıtlayan evlilik cüzdanı,

 • İngilizce dil bilgisi için IELTS Life Skills sınavından en az A1 seviyesinde sonuç alınması,

 • Sponsor eş ile bağımlı eşin yıllık gelirinin en az £18.600,00 olması vb.

Aşağıdaki tabloda başvuru sahiplerinin eşi ve çocuk sayısında göre gelir şartı ve sağlaması gereken birikim şartı gösterilmiştir.

Ailedeki birey sayısı Minimum Gelir Şartı Birikim Şartı (Gelir Şartını Sağlayamayanlar için)
Vize sahibi ve eşi £18.600,00 £62.500,00
Vize sahibi ve eşi + 1 Çocuk £22.400,00 £72.000,00
Vize sahibi ve eşi + 2 Çocuk £24.800,00 £78.000,00
Vize sahibi ve eşi + 3 Çocuk £27.200,00 £84.000,00

Başvuru işlemlerini uzmanlarımızla yapmaya karar veren bireylerin başvuru işlemlerinin başlatılmasıyla başvuru evraklarını uzmanlarımız başvuru sahiplerine temin edecektir. İngiltere Evlilik Vizesi Başvuru evraklarının eksiksiz olarak hazırlanması, başvuru formunun doldurulması, gerekli evrakların tercümelerinin yapılması, başvuru için gerekli dilekçe ve niyet mektubunun hazırlanması sonrasında başvuru merkezlerinden randevu alınabilecektir.

İngiltere Evlilik Vizesi Başvuru Formu

İngiltere Evlilik Vizesi formu içeriğinde başvuru sahibiyle ilgili birtakım bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde yer alması vize başvuru reddi sebeplerinden birinin ortadan kaldırılması olacaktır. İngiltere Evlilik Vizesi formu içeriğinde başvuruda bulunan bireyin kişisel bilgileri ve maddi yeterliliğine dair bilgiler yer almalıdır. Evlilik Vizesi sahibi bireylerin kişisel olarak başvuru formuna yazacağı bilgiler arasında; başvuru sahibinin İngiltere’de yanına taşınacağı eşi ile evli olduğu, varsa bağımlı çocuklarına dair bilgileri vb. verilebilecektir.İngiltere Evlilik Vizesi formu içeriğine yazılacak olan maddi yeterliliğin ise yetişkin bir birey için minimum gelir şartı £18.600,00 olması gereklidir. Minimum gelir şartını sağlayamayan bireylerin en az £62.500,00 birikiminin olması gereklidir. Detaylı bilgiyi aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Aile Büyüklüğü En Az Olması Gereken Gelir Şartı Gelir Şartını Sağlayamayan Bireyler için Birikim Şartı
Sponsor Eş + Bağımlı Eş £18.600,00 £62.500,00
Sponsor Eş + Bağımlı Eş + 1 Çocuk £22.400,00 £72.000,00
Sponsor Eş + Bağımlı Eş + 2 Çocuk £24.800,00 £78.000,00

İngiltere Evlilik Vizesi formu doldurulması oldukça zor ve karmaşık yapıdadır. Bu sebeple İngiltere Evlilik Vizesi formu doldurulurken İngiltere vizesi konusunda uzmanlaşmış bireylerden destek alınması önerilmektedir. İngiltere Evlilik Vizesi Randevu sırasında başvuru dosyası ve biyometrik bilgiler verilir. Başvuru sonucu ortama 3 ile 12 hafta arasında değişen bir süre içerisinde belli olabilecektir. İngiltere vizesi başvurularını uzmanlarımızla yapmaya karar veren bireyler, vize başvuru işlemlerinin başlatılarak başvuru evraklarının eksiksiz olmasını büyük oranda sağlayabilecektir.İngiltere evlilik vizesi alanında uzmanlaşmış firmamızdan bilgi ve İngiltere evlilik vizesi danışmanlık alarak vize sonucunuzun büyük oranda olumlu olmasını sağlayabilirsiniz. İngiltere Yerleşim Vizesi türlerinin başvuruları ve başvuru şartları oldukça karmaşık ve zordur. Bu sebeple İngiltere Evlilik/Yerleşim Vizesi türleri hakkında aşağıda kısa açıklamalar mevcuttur. Detaylı bilgi için uzmanlarımızla iletişime geçmenizi öneriyoruz.

Evli Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesi

İngiliz vatandaşı veya sürekli oturum sahibi olan kişilerin eşlerinin başvuruda bulunması gereken vize türüdür. Başvuru sahiplerinin başvuru doysasında bulunması gereken belirli evraklar vardır.Bu evraklar;

 • Evlilik cüzdanı,

 • Başvuru formu,

 • Başvuru dilekçesi,

 • Banka hesap bilgileri,

 • Maaş bordrosu, gibi örneklendirilebilir.

Evli Olmayan Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesi

İngiltere’de sürekli oturum sahibi olarak veya vatandaşlık almış kişiler, partnerini yanına yerleşmek amacıyla alabilmek için bu vize türüne başvurmanız gerekmektedir. İngiltere'ye gitmek isteyen bireyler, başvuru dosyasına;

 • En az 2 yıl birlikte yaşadıklarını kanıtlayan belgeler,

 • Başvuru formu,

 • Maddi kaynakları ifade eden bilgiler,

 • Kişisel bilgiler gibi çeşitli evrakları ekleyerek başarılı bir başvuru yapabilecektir.

Nişanlı Çiftler için İngiltere Yerleşim Vizesi

İngiltere’de bulunan nişanlısının yanına taşınmak ve İngiltere’ye yerleşmek isteyen bireyler bu vize türüne başvuruda bulunmalıdır. Bu vize türünün diğer vize türlerine göre farklı başvuru şartları bulunmaktadır. Nişanlı çiftlerin bu vize türüyle İngiltere'ye yerleşebilmeleri için belirli şartları sağlamaları gerekmektedir. Buna örnek olarak; bireylerin minimum maddi yeterlilik şartını İngiltere'de geçinebileceklerini ispat edebilmek için gösterebilmeleri gerekliliği, verilebilir. Birleşik Krallık'ta bulunan kişinin İngiltere’ye gelecek olan nişanlısı için yıllık olarak minimum £18.600.00 düzeyinde bir maddi imkâna sahip olduğunu veya bu miktarı sağlayamıyor ise minimum £62.500.00 seviyesindeki bir nakit birikim göstermesi gereklidir.

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi

İngiltere’ye iltica etmiş veya insani koruma hakkına sahip şahısların aile üyeleriyle (eş ve çocuklar) birlikte yaşamasını sağlayacak olan vize türüdür. Mülteci veya insani koruma kapsamına alınmış kişinin ancak evli eşi veya partneri ile 18 yaşın altındaki çocuklar ve bu kişinin yükümlülüğü altında bulunan aile üyeleri İngiltere aile birleşimi vize başvurusu yapmalıdır. Siyasi sığınma ya da insani koruma gibi bir statü kazandıktan sonra evlendiyseniz İngiltere dışındaki eşiniz bu vizeye başvuru yapamayacaktır. Diğer İngiltere Yerleşim Vizesi türleri ve bu türler hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ!İngiltere Evlilik Vizesi türüyle İngiltere'de çalışma ve eğitim alma gibi haklara sahip olabileceksiniz. IHS yani sağlık harcını yatırdıktan sonra İngiltere'de sağlık hizmetlerinden faydalanabileceksiniz. İngiltere evlilik vizesi türüyle alabileceğiniz eğitimler veya seyahat amacını doğrudan eğitim olarak belirlemek isteyen bireylerin bilgi ve danışmanlık alabileceği sitemizi ziyaret etmesi önerilmektedir.

İngiltere evlilik vizesi ile ilgili sıkça sorulan sorular (SSS).

İngiltere Evlilik Vizesi Ne Kadar Zamanda / Kaç Günde Çıkar?

İngiltere Evlilik Vizesi ne kadar zamanda çıkar? sorusunun cevabını arayan bireyler İngiltere vize türleri konusunda uzmanlaşmış danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz. İngiltere Evlilik Vizesi sahibi olmak isteyen bireyler tüm başvuru prosedürlerini tamamlayarak başvuru dosyası, titizlikle ve dikkatle hazırlandıktan sonra Başvuru Merkezinden alınan randevu gün ve saatinde biyometrik bilgilerle birlikte teslim edilir. İngiltere Evlilik Vizesi başvuru değerlendirilme süreci ortalama 12 hafta (90 gün) sürmektedir. İngiltere Konsolosluğunun yoğunluğuna göre değişiklik gösterecek olan bu süre uzayabilmektedir. Başvuru sahipleri, bu süreyi göz önünde bulundurarak başvuru zamanını ayarlamalıdır. İngiltere vize türlerinin değerlendirilme süreci değişiklik göstermektedir.

İngiltere'de Turist Vizesi ile Evlilik Mümkün müdür?

Turist Vizesi ile evlilik işlemlerini Birleşik Krallık’ta gerçekleştirmek mümkündür. Turist Vizesi ile evlilik işlemlerini İngiltere’de gerçekleştirmek, İngiltere’de düğün yapmak birçok kişinin hayalini sürdürmektedir. İngiltere’de yaşayan İngiliz vatandaşı veya sürekli oturum sahibi biriyle ile evlilik işlemlerini İngiltere’de gerçekleştirmek isteyen bireyler İngiltere’de evlenebilmek için hangi vize türünü kullanması gerektiğini araştırmaktadır. İngiltere’de evlenmek isteyen bireylerin İngiltere Evlilik Ziyareti Vizesi (Marriage Visitor Visa) başvurusunda bulunması gereklidir. Evlilik işlemlerini İngiltere’de gerçekleştirmek isteyen bireylerden İngiltere Ziyaretçi/Turist Vizesi genel şartlarını sağlayabilmesi beklenmektedir. Ziyaretçi Vizesi genel şartları hakkında danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

İngiltere Evlilik Vizesi Reddi İtiraz Yolları Nelerdir?

İngiltere Evlilik Vizesi reddine itiraz başvurusunda bulunmak isteyen bireyler itiraz başvurusunda bulunabilecektir. İngiltere Evlilik Vizesi başvurularının oldukça zor olumlu sonuç alınabilen İngiltere vize türlerinden biri olduğu herkesçe bilinmektedir. İngiltere Evlilik Vizesi reddi sebepleri başvuru yapan bireylerin başvuru dosyalarındaki evraklara göre çeşitlilik göstermektedir. İngiltere Evlilik Vizesi başvuru dosyalarında sağlanması gereken şartlar arasında kişisel ve maddi yeterlilikler bulunmaktadır. Örneğin, İngiltere’deki İngiltere vatandaşı veya sürekli oturum sahibi olan eşinin yanına taşınmak isteyen bireylerin evli olduklarını evlilik cüzdanı ile kanıtlamaları gereklidir. Maddi yeterlilik şartına örnek olarak ise yıllık maddi gelirin en az £18.600,00 olduğunun maaş bordrosu ile kanıtlanabiliyor olması verilebilir. Bu şartları sağlayamayan bireyler vize reddi ile karşı karşıya kalabilecektir.

İngiltere Evlilik Vizesi reddedilirse ne yapılmalı?

İngiltere Evlilik Vizesi başvurusunun reddedilmesi hayal kırıklığı yaratan bir durumdur. Ancak, reddedilmesi durumunda yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

 • Reddedilme Nedenlerini Anlayın: İlk olarak, başvurunuzun neden reddedildiğini anlamaya çalışın. İngiltere Konsolosluğu, reddetme nedenlerini bildiren bir mektup gönderecektir. Bu mektubu dikkatlice inceleyin ve nedenlerini anlamak için gerekirse bir avukat veya danışmanlık firmasından yardım alın.

 • İtiraz Edin: İngiltere Evlilik Vizesi başvurusunun reddedilmesi durumunda itiraz etme hakkınız vardır. İtiraz başvurusu yapmak için belirli bir süreniz vardır ve başvurunun reddedilme nedenlerine karşı açık ve net bir savunma sunmanız gerekmektedir.

 • Yeniden Başvurun: İtiraz etmek yerine, İngiltere Evlilik Vizesi için yeniden başvurmayı tercih edebilirsiniz. Ancak, yeniden başvurmadan önce, reddedilme nedenlerini anladığınızdan ve gereken değişiklikleri yaptığınızdan emin olun.

 • Danışmanlık Alın: İngiltere Evlilik Vizesi başvurusunun reddedilmesi durumunda, uzmanlarımızdan yardım almak isteyebilirsiniz. Bu profesyonel kişiler, itiraz veya yeniden başvuru sürecinde size yardımcı olabilir ve gereken belgeleri ve açıklamaları hazırlamanıza yardımcı olabilirler.

İngiltere Evlilik Vizesi için sağlık kontrolü gerekiyor mu?

İngiltere Evlilik Vizesi başvurusu için sağlık kontrolü gerekmez. Başvuru sahibinin sağlık durumu, vizenin verilip verilmeyeceğine veya belirli koşullara tabi tutulup tutulmayacağına karar vermede önemli bir faktör değildir.

İngiltere Evlilik Vizesi ile çalışma izni alınabilir mi?

İngiltere Evlilik Vizesi, yalnızca İngiltere'de bir kişiyle evlenmek isteyen kişilere verilir ve İngiltere'de çalışma izni sağlar. Bu vize, İngiltere'ye gelip İngiliz eşiyle birlikte yaşamak ve zaman içinde oturum izni almak için izin sağlar.

İngiltere Evlilik Vizesi ile vatandaşlık başvurusu yapılabilir mi?

İngiltere Evlilik Vizesi, İngiltere'de yaşamak için geçici bir izin sağlar, ancak İngiliz vatandaşlığı başvurusunda bulunmak için yeterli değildir. Ancak, İngiltere Evlilik Vizesi sahipleri, İngiltere'de oturum izni alıp belirli bir süre ikamet ettikten sonra, uygun koşulları yerine getirerek İngiliz vatandaşlığına başvurabilirler.

İngiltere Evlilik Vizesi reddine itiraz etmek isteyen bireyler çeşitli itiraz yollarını kullanabilecektir. İtiraz başvurularının nasıl yapılabileceği, hangi durumlarda itiraz edilebileceği ve vize reddi sebeplerinin nasıl ortadan kaldırılabileceği hakkında bilgi almak için uzmanlarımıza danışabilirsiniz.