İngiltere'de Vatandaşlık Başvurusu ve Life in the UK Sınavı

Okunma sayısı: 14479
Güncellenme Tarihi:
İngiltere'de Vatandaşlık Başvurusu ve Life in the UK Sınavı

İngiltere'de Vatandaşlık Başvurusu Genel Bilgiler

İngiltere'de vatandaşlık başvurusu yapmak isteyen kişilerin öncelikle belirli bir süre İngiltere'de yaşamaları gerekmektedir. Bu süre 5 yıl genellikle, ancak bazı durumlarda bu süre daha kısa veya daha uzun olabilir. Başvuru yapmadan önce, kişinin İngilizce dilini iyi derecede bilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, başvuru sahipleri genellikle bir dil testi geçmek zorundadır. 

Ayrıca, Life in the UK adı verilen bir sınavı da geçmek gerekmektedir. Bu sınav, İngiltere hakkında temel bilgileri ölçmek için tasarlanmıştır. Sınav, İngiliz hükümetinin hazırladığı bir rehber kitapçık temel alınarak yapılır. Bu kitapçık, İngiltere'nin tarihi, kültürü, ekonomisi ve toplumsal yapısı hakkında bilgi içermektedir.

Sınav, 24 sorudan oluşmaktadır ve 45 dakika içinde tamamlanması gerekmektedir. Sınavda başarılı olmak için en az 18 doğru cevap vermek gerekmektedir. Başvuru sahipleri ayrıca, İngiltere'de yaşamak için gereken diğer koşulları da karşılamalıdır. Örneğin, suç kaydı olmamalı, çalışma izni veya vize sahibi olmalı, vergilerini düzenli olarak ödemelidirler.

İngiliz Vatandaşlığı

1983 yılına kadar İngiltere sınırları içinde doğmuş herkes İngiliz vatandaşı sayılıyordu. Ama insanlar bu durumu fırsat bilip sırf doğum yapmak ve çocuklarını İngiliz vatandaşı yapabilmek için İngiltere'ye akın etmeye başladılar ve İngiliz hükümeti de bu duruma bir son vermeleri gerektiğini düşünerek bu hakkı ortadan kaldırdı. Dolayısıyla İngiliz vatandaşlık başvurusu şartları artık eskisi kadar kolay değil. 

İngiltere vizesi türlerinden bazıları ile İngiltere'de belirli bir süre yaşadıktan sonra İngiltere'de sürekli oturum ve İngiliz vatandaşlığı başvurusunda bulunabilirsiniz. İngiltere'de en az 5 yıl vizenizin hak ve yükümlülüklerine uyarak yaşamanız halinde İngiltere'de sürekli oturum başvurusunda bulunabilirsiniz. İngiltere'de sürekli oturum başvuru şartlarını sağlayarak süresiz oturum alan bireyler en az 1 yıl sonra yani toplamda 6 yıl İngiltere'de yaşadıktan sonra İngiliz vatandaşlığına başvuruda bulunabilecektir.

Vatandaşlık Başvuru Şartları

Aşağıdaki şartları sağlamanız gerekmektedir:

  • Life in the UK sınavını geçmek, 
  • Son 5 yılda 450 günden fazla, son 12 ayda ise 90 günden fazla İngiltere dışında bulunmamış olmak, 
  • IELTS Life Skills veya Trinity College London’ın yaptığı sınavlardan en az B1 seviyesinde İngilizce bilindiğini gösteren bir belgeyi başvuru evrakları arasına eklemek, 
  • Sabıka kaydının temiz olması gibi hususları ve daha fazlasını eksiksiz olarak sağlıyor olmak gerekmektedir. 

Türkiye Cumhuriyeti de İngiltere de çifte vatandaşlığı kabul etmektedir. Yani hem İngiliz hem de Türk vatandaşı olabilirsiniz. Vatandaşlık hakkını aldıktan sonra hile veya sahte belge yoluyla başvuru yaptığınız Home Office tarafından tespit edilirse vatandaşlığınız iptal edilebilir.

LIFE IN THE UK

Life in the UK sınavı vatandaşlığa başvurmak isteyen herkesin geçmesi gereken bir sınavdır. Bu sınava İngiltere'de Yaşam sınavı denir. Bu sınav bilgisayar başında olan ve sonucunu sınava girdiğiniz gün alabileceğiniz bir sınavdır. Sınav sonucunu mühürlenmiş olarak size verirler, bu belgeyi kaybetmemeniz gerekir çünkü kaybederseniz sınava tekrar girmek zorunda kalırsınız. Sınavı geçemezseniz de vizeniz bitene kadar istediğiniz kadar girebilirsiniz.

Sınavda İngiltere kültürü ve tarihiyle ilgili sorular vardır, bazı sorular detaylı tarih bilgisi gerektirebileceğinden bir İngiliz vatandaşı bile doğru cevaplayamayabilir, dolayısıyla sınava çalışarak veya kursa giderek hazırlanmanız daha faydalı olacaktır. Life in the UK testini geçmiş olmakla beraber İngilizce dil sertifikanızın da olması zorunludur.

İngiltere Evlilik Vizesi, İngiltere Yerleşim Vizesi, İngiltere Çalışma Vizesi veya Ankara Antlaşması farketmeksizin 18-65 yaş arasında olan ve vatandaşlığa başvurmak isteyen herkes bu iki belgeye sahip olmalıdır. İngiltere Evlilik Vizesi başvurusu, İngiltere Vatandaşlığı başvuru prosedürü ve Life in the UK sınavı hakkında detaylı bilgi için İngiltere Vizesi Başvuru Hattını kullanarak bizimle irtibata geçebilir, uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.