İngiltere'de Vatandaşlık Başvurusu ve Life in the UK Sınavı

Güncelleme Tarihi: 2022-03-25 10:38:36

İngiltere'de yasal olarak bir vize türüyle asgari yaşama süresini tamamlamış ve herhangi bir yasal problemi olmayan bireyler İngiliz Vatandaşlığı'na geçmek üzere başvuruda bulunabilirler.

1983 yılına kadar İngiltere sınırları içinde doğmuş herkes İngiliz vatandaşı sayılıyordu. Ama insanlar bu durumu fırsat bilip sırf doğum yapmak ve çocuklarını İngiliz vatandaşı yapabilmek için İngiltere'ye akın etmeye başladılar ve İngiliz hükümeti de bu duruma bir son vermeleri gerektiğini düşünerek bu hakkı ortadan kaldırdı. Dolayısıyla İngiliz vatandaşlık başvurusu şartları artık eskisi kadar kolay değil. 

İngiltere vizesi türlerinden bazıları ile İngiltere'de belirli bir süre yaşadıktan sonra İngiltere'de sürekli oturum ve İngiliz vatandaşlığı başvurusunda bulunabilirsiniz.

İngiltere'de en az 5 yıl vizenizin hak ve yükümlülüklerine uyarak yaşamanız halinde İngiltere'de sürekli oturum başvurusunda bulunabilirsiniz.

İngiltere'de sürekli oturum başvuru şartlarını sağlayarak süresiz oturum alan bireyler en az 1 yıl sonra yani toplamda 6 yıl İngiltere'de yaşadıktan sonra İngiliz vatandaşlığına başvuruda bulunabilecektir.

Aşağıdaki şartları sağlamanız gerekmektedir:

  • Life in the UK sınavını geçmek, 
  • Son 5 yılda 450 günden fazla, son 12 ayda ise 90 günden fazla İngiltere dışında bulunmamış olmak, 
  • IELTS Life Skills veya Trinity College London’ın yaptığı sınavlardan en az B1 seviyesinde İngilizce bilindiğini gösteren bir belgeyi başvuru evrakları arasına eklemek, 
  • Sabıka kaydının temiz olması gibi hususları ve daha fazlasını eksiksiz olarak sağlıyor olmak gerekmektedir. 

Türkiye Cumhuriyeti de İngiltere de çifte vatandaşlığı kabul etmektedir. Yani hem İngiliz hem de Türk vatandaşı olabilirsiniz.

Vatandaşlık hakkını aldıktan sonra hile veya sahte belge yoluyla başvuru yaptığınız Home Office tarafından tespit edilirse vatandaşlığınız iptal edilebilir. Detaylı bilgi için firmamızla irtibata geçebilirsiniz. 

LIFE IN THE UK

Life in the UK sınavı vatandaşlığa başvurmak isteyen herkesin geçmesi gereken bir sınavdır. Bu sınava İngiltere'de Yaşam sınavı denir.

Bu sınav bilgisayar başında olan ve sonucunu sınava girdiğiniz gün alabileceğiniz bir sınavdır. Sınav sonucunu mühürlenmiş olarak size verirler, bu belgeyi kaybetmemeniz gerekir çünkü kaybederseniz sınava tekrar girmek zorunda kalırsınız. Sınavı geçemezseniz de vizeniz bitene kadar istediğiniz kadar girebilirsiniz.

Sınavda İngiltere kültürü ve tarihiyle ilgili sorular vardır, bazı sorular detaylı tarih bilgisi gerektirebileceğinden bir İngiliz vatandaşı bile doğru cevaplayamayabilir, dolayısıyla sınava çalışarak veya kursa giderek hazırlanmanız daha faydalı olacaktır.

Life in the UK testini geçmiş olmakla beraber İngilizce dil sertifikanızın da olması zorunludur.

İngiltere Evlilik Vizesi, İngiltere Yerleşim Vizesi, İngiltere Çalışma Vizesi veya Ankara Antlaşması farketmeksizin 18-65 yaş arasında olan ve vatandaşlığa başvurmak isteyen herkes bu iki belgeye sahip olmalıdır. İngiltere'de eğitim ve yaşam hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ!

İngiltere Evlilik Vizesi başvurusu, İngiltere Vatandaşlığı başvuru prosedürü ve Life in the UK sınavı hakkında detaylı bilgi için İngiltere Vizesi Başvuru Hattını kullanarak bizimle irtibata geçebilir, uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

"İngiltere'de Vatandaşlık Başvurusu ve Life in the UK Sınavı" sayfası 12854 defa okundu