İngiltere'de Yaşayan Eşimin Yanına Gelebilmek için Hangi Destekleyici Belgeleri Sunmalıyım?

Okunma sayısı: 3405
Güncellenme Tarihi:
İngiltere'de Yaşayan Eşimin Yanına Gelebilmek için Hangi Destekleyici Belgeleri Sunmalıyım?

Eşinizin yanına İngiltere'ye gidebilmek için bir aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Başvuru sürecinde sunmanız gereken belgeler şunları içerebilir:

  1. Evlilik belgesi: Eşinizle evli olduğunuza dair resmi belge.

  2. İngiliz eşinizin pasaportu veya kimlik kartı: Eşinizin İngiliz vatandaşı olup olmadığını kanıtlamak için.

  3. Konut belgesi: Eşinizin ev sahibi olduğunu veya kiracı olduğunu kanıtlayan bir belge.

  4. Finansal belgeler: Eşinizin finansal durumunu gösteren belgeler. Bu belgeler arasında maaş bordroları, banka hesap özetleri, kredi kartı hesap özetleri, emeklilik fonu belgeleri, mülk sahipliği belgeleri ve diğer finansal kaynaklarınızın kanıtı yer alabilir.

  5. İngilizce dil yeterlilik belgesi: İngilizce yeterlilik belgesi sunmanız gerekebilir. Bu belge IELTS, TOEFL veya Cambridge sınavları gibi resmi bir dil sınavından alınabilir.

  6. Seyahat planı: Seyahat tarihleri ve konaklama detayları gibi seyahat planınızı gösteren belgeler.

Başvuru sürecinde ihtiyacınız olan diğer belgeler, başvurunun türüne ve kişisel durumunuza göre değişebilir. Başvuru işlemi karmaşık olabilir, bu nedenle başvurunuzu yapmadan önce en son bilgilere erişmek için uzman danışmanlarımız ile iletişme geçmenizi öneririz.

Ayrıca, eşinizin İngiltere'de kalacağı süreye ilişkin bir plan, konaklama düzenlemeleri, seyahat tarihleri ve uçak biletleri gibi bilgileri içeren belgeler de başvurunuzda sunmanız gerekebilir. Eğer seyahatinizi finanse etmek için yeterli maddi kaynağınız yoksa, eşinizin veya İngiltere'deki başka bir sponsorun finansal desteği ile ilgili belgeler de gerekebilir. Bunlar arasında sponsorun finansal durumunu gösteren banka hesap dökümleri, işveren belgeleri, gelir beyanları ve sponsorluk mektupları yer alabilir. Başvurunuzda sunduğunuz belgelerin güncel ve doğru olması çok önemlidir. Ayrıca, belgelerin İngilizce veya İngilizce tercüme edilmiş olması gerekebilir.

Ayrıca, İngiltere'de yaşayan eşinizle evli olduğunuzu evlilik cüzdanınızla ispat etmelisiniz. Ayrıca doğum belgeniz de sunmanız gereken evraklar arasındadır. Bu iki belgenin de noter onaylı olması gerekmektedir. Bunlara ek olarak İngiltere'de yaşayan eşinizin İngiltere'deki durumunu belgeleyen evraklar da gereklidir. Bu belgeler İngiliz veya Türk pasaportu üzerine basılmış süresiz oturum hakkı ibaresinin aslı ile fotokopileridir. Bununla birlikte beraber yaşamayı düşündüğünüz eşinizin hiçbir sosyal yardım almadan aile bireylerinin ihtiyaçlarını karşılayabildiğini ispat edecek belgeleri de sunmalıdır. 

Ayrıca, eşinizin ya da yasal partnerinize ait banka cüzdanları, var olan parayı gösteren resmi mektuplar, İngiltere'deki iş yerinden alınmış resmi çalışma belgelerine vb. de İngiltere Yerleşim Vizesi başvurularında ihtiyaç duyulmaktadır. İngiltere Evlilik Vizesi başvurularınızı uzmanlarımızla yapmanız halinde İngiltere vizesi başvuru prosedürleriniz başlatılacak, başvuru evrakları listesi uzmanlarımızca başvuru sahiplerine verilecektir. Başvuru dosyasının eksiksiz tamamlanması ile başvuru merkezlerinden alınan randevu gün ve saatinde biyometirk bilgilerle birlikte görevlilere verilecektir.

İngiltere'de bu vize türlerinin başvurularının olumlu olması halinde eğitim ve çalışma imkanı bulabilirsiniz. Sınırlı da olsa eğitim alma ve çalışma hakkı bulunacak olan kişilerin, bu vize türü yerine İngiltere'ye doğrudan eğitim amacıyla gidebilmesini sağlayan diğer vize türleri mevcuttur.